Blog Sitem
  Altin Portakal Kazanlar
 



Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

En İyi Film

Yıl Film
1964 Gurbet Kuşları (1964)
1965 Aşk ve Kin (1964)
1966 Bozuk Düzen (1965)
1967 Dram : Zalimler (1966)
Tarihi : Bir Millet Uyanıyor (1966)
Komedi : Güzel Bir Gün İçin (1965)
1968 İnce Cumali (1967)
1969 Bin Yıllık Yol (1968)
1970 Bir Çirkin Adam (1969)
1971 Ankara Ekspresi (1970)
1972 Zulüm (1972)
1973 Hayat mı Bu (1972)
1974 Düğün (1973)
1975 Endişe (1974)
1976 Deli Yusuf (1975)
1977 Kara Çarşaflı Gelin (1975)
1978 Maden (1978)
1979 Ödül verilmedi
1980 Ödül verilmedi
1981 Ödül verilmedi
1982 Çirkinler de Sever (1981)
1983 Faize Hücum (1982)
1984 Bir Yudum Sevgi (1984)
1985 Dul Bir Kadın (1985)
1986 Aaahh Belinda (1986)
1987 Muhsin Bey (1987)
1988 Gece Yolculuğu (1987)
1989 Uçurtmayı Vurmasınlar (1989)
1990 Karılar Koğuşu (1989)
1991 Gizli Yüz (1990)
1992 Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri (1992)
1993 Mavi Sürgün (1993)
1994 Yengeç Sepeti (1994)
1995 Böcek (1995)
1996 Tabutta Rövaşata (1996)
1997 Hamam (1997)
1998 Yara (1998)
1999 Salkım Hanımın Taneleri (1999)
2000 Güle Güle (1999)
2001 Büyük Adam Küçük Aşk (2001)
2002 Uzak (2002)
2003 Karşılaşma (2002)
2004 Yazı Tura (2003)
2005 Türev (2005)
2006 Kader (2006)
2007 Yumurta (2007)
2008 Pazar:Bir Ticaret Masalı
2009 Bornova Bornova ve Kosmos
2010 Çoğunluk

En İyi Yönetmen

Yıl Yönetmen Film
1964 Halit Refiğ Gurbet Kuşları
1965 Atıf Yılmaz Keşanlı Ali Destanı
1966 Memduh Ün Namusum İçin
1967 Yılmaz Duru Zalimler
1968 Yılmaz Duru İnce Cumali
1969 Ödül verilmedi  
1970 Ertem Eğilmez Kalbimin Kralı
1971 Muzaffer Arslan Ankara Ekspresi
1972 Atıf Yılmaz Zulüm
1973 Nejat Saydam Bitmeyen Sızı
1974 Ömer Lütfi Akad Düğün
1975 Şerif Gören Endişe
1976 Atıf Yılmaz Deli Yusuf
1977 Zeki Ökten Kapıcılar Kralı
1978 Atıf Yılmaz Selvi Boylum Al Yazmalım
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 Erden Kıral Bereketli Topraklar Üzerine
1982 Ömer Kavur Kırık Bir Aşk Hikayesi
1983 Zeki Ökten Faize Hücum
1984 Atıf Yılmaz Bir Yudum Sevgi
1985 Sinan Çetin 14 Numara
1986 Atıf Yılmaz Aaahh Belinda
1987 Ömer Kavur Anayurt Oteli
1988 Ömer Kavur Gece Yolculuğu
1989 Halit Refiğ Hanım
1990 Halit Refiğ
Yusuf Kurçenli
Karılar Koğuşu
Karartma Geceleri
1991 Yavuz Özkan Ateş Üstünde Yürümek
1992 Tunç Okan Fikrimin İnce Gülü
1993 Erden Kıral Mavi Sürgün
1994 Yavuz Özkan Yengeç Sepeti
1995 Canan Gerede Aşk Ölümden Soğuktur
1996 Tunç Başaran Sen de Gitme
1997 Ferzan Özpetek Hamam
1998 Serdar Akar Gemide
1999 Nuri Bilge Ceylan Mayıs Sıkıntısı
2000 Derviş Zaim Filler ve Çimen
2001 Zeki Demirkubuz Yazgı
2002 Nuri Bilge Ceylan Uzak
2003 Ömer Kavur Karşılaşma
2004 Uğur Yücel Yazı Tura
2005 Kutluğ Ataman İki Genç Kız
2006 Nuri Bilge Ceylan İklimler
2007 Fatih Akın Yaşamın Kıyısında
2008 Derviş Zaim Nokta
2009 Reha Erdem Kosmos
2010 Seren Yüce Çoğunluk

En İyi Kadın Oyuncu

Yıl Oyuncu Film
1964 Türkan Şoray Acı Hayat
1965 Fatma Girik Keşanlı Ali Destanı
1966 Selma Güneri Son Kuşlar
 
1967 Fatma Girik Sürtüğün Kızı
1968 Türkan Şoray Vesikalı Yarim
1969 Hülya Koçyiğit Cemile
1970 Belgin Doruk Yuvanın Bekçileri
1971 Filiz Akın Ankara Ekspresi
1972 Zeynep Aksu Üvey Ana
1973 Hülya Koçyiğit Tanrı Misafiri
1974 Perihan Savaş Bedrana
1975 Hülya Koçyiğit Diyet
1976 Adile Naşit İşte Hayat
1977 Semra Özdamar Kara Çarşaflı Gelin
1978 Hale Soygazi Maden
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 Meral Orhonsay Derya Gülü
1982 Nur Sürer Bir Günün Hikayesi
1983 Hülya Koçyiğit Derman
1984 Hale Soygazi Bir Yudum Sevgi
1985 Zuhal Olcay Amansız Yol
1986 Müjde Ar Aaahh Belinda
Adı Vasfiye
1987 Türkan Şoray Hayallerim, Aşkım ve Sen
1988 Gülşen Bubikoğlu Kurtar Beni
1989 Nur Sürer Uçurtmayı Vurmasınlar
1990 Hülya Koçyiğit Karılar Koğuşu
1991 Sumru Yavrucuk Seni Seviyorum Rosa
1992 Lale Mansur Düş Gezginleri
1993 Müjde Ar Yolcu
1994 Türkan Şoray Bir Aşk Uğruna
1995 Zuhal Gencer Sekizinci Saat
1996 Yasemin Alkaya
Hande Ataizi
Mum Kokulu Kadınlar
1997 Derya Alabora Masumiyet
1998 Yelda Reynaud Yara
1999 Başak Köklükaya Üçüncü Sayfa
2000 Sanem Çelik Filler ve Çimen
2001 Demet Akbağ
Yeşim Salkım
Vizontele
Şarkıcı
2002 Meral Oğuz Martılar Açken
2003 Meltem Cumbul Abdülhamit Düşerken
2004 Tülin Özen Meleğin Düşüşü
2005 Beste Bereket
Vildan Atasever
Türev
İki Genç Kız
2006 Sibel Kekilli Eve Dönüş
2007 Özgü Namal Mutluluk
2008 Nurgül Yeşilçay Vicdan
2009 Nergis Öztürk Kıskanmak
2010 Claudia Cardinale Sinyora Enrica İle İtalyan Olmak

En İyi Erkek Oyuncu

Yıl Oyuncu Film
1964 İzzet Günay Ağaçlar Ayakta Ölür
1965 Fikret Hakan Keşanlı Ali Destanı
1966 Ekrem Bora Sürtük
1967 Yılmaz Güney Hudutların Kanunu
1968 Fikret Hakan Ölüm Tarlası
1969 Cüneyt Arkın İnsanlar Yaşadıkça
1970 Yılmaz Güney Bir Çirkin Adam
1971 Fikret Hakan Hasret
1972 Murat Soydan Üvey Ana
1973 Tarık Akan Suçlu
1974 Hakan Balamir Yunus Emre
1975 Erkan Yücel Endişe
1976 Cüneyt Arkın Mağlup Edilemeyenler
1977 Kemal Sunal Kapıcılar Kralı
1978 Tarık Akan Maden
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 İhsan Yüce Derya Gülü
1982 Genco Erkal At
1983 Genco Erkal Faize Hücum
1984 Tarık Akan Pehlivan
1985 Hakan Balamir 14 Numara
1986 Kadir İnanır Yılanların Öcü
1987 Şener Şen Muhsin Bey
1988 Aytaç Arman Gece Yolculuğu
1989 Tarık Akan Üçüncü Göz
1990 Tarık Akan Karartma Geceleri
1991 Ekrem Bora
Fikret Kuşkan
Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu
Gizli Yüz
1992 Mehmet Aslantuğ Kapıları Açmak
1993 Mehmet Aslantuğ Yalancı
1994 Sadri Alışık
Mehmet Aslantuğ
Yengeç Sepeti
1995 Halil Ergün Böcek
1996 Ahmet Uğurlu Tabutta Rövaşata
1997 Tanju Gürsu Köpekler Adası
1998 Erkan Can Gemide
1999 Uğur Polat Salkım Hanımın Taneleri
2000 Talat Bulut Melekler Evi
2001 Altan Erkekli Vizontele
2002 Fırat Tanış Sır Çocukları
2003 Tarık Akan Gülüm
2004 Olgun Şimşek Yazı Tura
2005 Şener Şen Gönül Yarası
2006 Erkan Can Takva
2007 Murat Han Mutluluk
2008 Tayanç Ayaydın Pazar-Bir Ticaret Masalı
2009 Öner Erkan Bornova Bornova
2010 Serkan Ercan
Bartu Küçükçağlayan
Gişe Memuru
Çoğunluk

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Yıl Oyuncu Film
1964 Yıldız Kenter Ağaçlar Ayakta Ölür
1965 Aliye Rona Hepimiz Kardeşiz
1966 Yıldız Kenter İsyancılar
1967 Aliye Rona Zalimler
1968 Aliye Rona Son Gece
1969 Muazzez Arçay Bin Yıllık Yol
1970 Lale Belkıs Kalbimin Efendisi
1971 Suna Selen Pamuk Prenses
1972 Fatma Karanfil Üvey Ana
1973 Semra Sar Hayat mı Bu
1974 Yıldız Kenter Kızım Ayşe
1975 Seden Kızıltunç Zavallılar
1976 Diler Saraç Pisi Pisi
1977 Gönül Hancı Merhaba
1978 Meral Orhonsay Maden
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 Meral Çetinkaya Hazal
1982 Güler Ökten Kırık Bir Aşk Hikayesi
1983 Asuman Arsan Faize Hücum
1984 Zuhal Olcay İhtiras Fırtınası
1985 Keriman Ulusoy 14 Numara
1986 Füsun Demirel Züğürt Ağa
1987 Hümeyra Asiye Nasıl Kurtulur
1988 Fatoş Sezer Kurtar Beni
1989 Meral Oğuz Film Bitti
1990 Ayşegül Ünsal Karılar Koğuşu
1991 Gülsen Tuncer Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu
1992 Serap Aksoy İki Kadın
1993 Demet Akbağ Tersine Dünya
1994 Derya Alabora Yengeç Sepeti
İz
1995 Tomris Oğuzalp Gerilla
1996 Meriç Başaran Sen de Gitme
1997 Meral Çetinkaya Solgun Bir Sarı Gül
1998 Sevda Ferdağ Ağır Roman
1999 Serra Yılmaz
Inge Keller
Harem Suare
Lola ve Bilidikid
2000 Nilüfer Aydan Renkli Türkçe
2001 Füsun Demirel Büyük Adam Küçük Aşk
2002 Sema Atalay Yeşil Işık
2003 Nurhayat Kavrak Bekleme Odası
2004 Eli Mango Yazı Tura
2005 Fadik Sevin Atasoy O Şimdi Mahkum
2006 Nazan Kesal İklimler
2007 Nursel Köse Yaşamın Kıyısında
2008 Övül Avkıran Pandora'nın Kutusu
2009 Damla Sönmez Bornova Bornova
2010 Ayşen Gruda Kağıt

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Yıl Oyuncu Film
1964 Ulvi Uraz Yarın Bizimdir
1965 Erol Taş Duvarların Ötesi
1966 Müşfik Kenter Bozuk Düzen
1967 Erol Günaydın Güzel Bir Gün İçin
1968 Erol Taş İnce Cumali
1969 Ferit Şevki Cemile
1970 Hayati Hamzaoğlu Bir Çirkin Adam
1971 Sadri Alışık Afacan Küçük Serseri
1972 Süleyman Turan Güllü
1973 Yıldırım Önal Dinmeyen Sızı
1974 Orçun Sonat Sokaklardan Bir Kız
1975 Erol Taş Diyet
1976 İhsan Yüce İşte Hayat
1977 Hüseyin Peyda Kara Çarşaflı Gelin
1978 Şener Şen Çöpçüler Kralı
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 Yaman Okay Bereketli Topraklar Üzerinde
1982 Orhan Çağman Kırık Bir Aşk Hikayesi
1983 Talat Bulut Derman
1984 Macit Koper Bir Yudum Sevgi
1985 Engin İnal Bir Kadın Bir Hayat
1986 Erdal Özyağcılar Yılanların Öcü
1987 Uğur Yücel Muhsin Bey
1988 Tanju Gürsu Kurtar Beni
1989 Menderes Samancılar Sis
1990 Tuncer Necmioğlu Karılar Koğuşu
1991 Hayati Hamzaoğlu Tatar Ramazan
1992 Tuncer Necmioğlu Yağmur Beklerken
1993 Fikret Hakan Yalancı
1994 Tuncel Kurtiz
Oktay Kaynarca
Bir Aşk Uğruna
Yengeç Sepeti
1995 Mustafa Avkıran Sokaktaki Adam
1996 Cengiz Sezici Kış Çiçeği
1997 Haluk Bilginer Masumiyet
1998 Mustafa Uğurlu Ağır Roman
1999 Ercan Yazgan Duruşma
2000 Şükran Güngör
Eşref Kolçak
Güle Güle
2001 İsmail Hakkı Şen Büyük Adam Küçük Aşk
2002 Oktay Kaynarca
Mehmet Emin Toprak
Deli yürek: Bumerang cehennemi
Uzak
2003 Çetin Öner
Aytaç Arman
Abdülhamit Düşerken
Gönderilmemiş Mektuplar
2004 Bahri Beyat Yazı Tura
2005 Timuçin Esen Gönül Yarası
2006 Civan Canova Eve Dönüş
2007 Tuncel Kurtiz Yaşamın Kıyısında
2008 Volga Sorgu Tekinoğlu Başka Semtin Çocukları
2009 Volga Sorgu Tekinoğlu Kara Köpekler Havlarken
2010 Cengiz Bozkurt
Rıza Akın
Kavşak
Saç

En İyi Senaryo

Yıl Oyuncu Film
1964 Ödül verilmedi  
1965 Vedat Türkali Karanlıkta Uyananlar
1966 Erol Keskin Bozuk Düzen
1967 Erol Günaydın Güzel Bir Gün İçin
1968 Türkan Duru İnce Cumali
1969 Türkan Duru Bin Yıllık Yol
1970 Sadık Şendil Kalbimin Efendisi
1971 Bülent Oran Ankara Ekspresi
1972 Sadık Şendil Sev Kardeşim
1973 Hamdi Değirmencioğlu Hayat mı Bu
1974 Sadık Şendil Oh Olsun
1975 Yılmaz Güney Endişe
1976 Umur Bugay İşte Hayat
1977 Vedat Türkali Kara Çarşaflı Gelin
1978 Umur Bugay Çöpçüler Kralı
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 Tuncel Kurtiz
Nurettin Sezer
Gül Hasan
1982 Yavuz Turgul Çiçek Abbas
1983 Fehmi Yaşar Faize Hücum
1984 Bilge Olgaç Kaşık Düşmanı
1985 Muammer Özer Bir Avuç Cennet
1986 Yavuz Turgul Züğürt Ağa
1987 Yavuz Turgul Muhsin Bey
1988 Ödül verilmedi  
1989 Feride Çiçekoğlu Uçurtmayı Vurmasınlar
1990 Süheyla Acar Kalyoncu Bütün Kapılar Kapalıydı
1991 Orhan Pamuk Gizli Yüz
1992 Macit Koper Fikrimin İnce Gülü
1993 Yavuz Turgul Gölge Oyunu
1994 Nuray Oğuz Manisa Tarzanı
1995 Artun Yeres Özlem, Düne Bugüne Yarına
1996 Derviş Zaim Tabutta Rövaşata
1997 Barış Pirhasan Usta Beni Öldürsene
1998 Turgut Yasalar Leoparın Kuyruğu
1999 Zeki Demirkubuz Üçüncü Sayfa
2000 Fatih Altınöz Güle Güle
2001 Handan İpekçi Büyük Adam Küçük Aşk
2002 Nuri Bilge Ceylan Uzak
2003 Ömer Kavur
Macit Koper
Karşılaşma
2004 Uğur Yücel Yazı Tura
2005 Nilüfer Güngörmüş Korkuyorum Anne
2006 Nimet İnkaya Takva
2007 Semih Kaptanoğlu
Orçun Köksal
Yumurta
2008 Ben Hopkins Pazar-Bir Ticaret Masalı
2009 Onur Ünlü Beş Şehir
2010 İlksen Başarır
Mert Fırat
Atlıkarınca (Film)

En İyi Müzik

Yıl Kazanan Film
1964 Ödül verilmedi  
1965 Nedim Otyam Karanlıkta Uyananlar
1966 Nedim Otyam İsyancılar
1967 Ödül verilmedi  
1968 Ödül verilmedi  
1969 Ödül verilmedi  
1970 Ödül verilmedi  
1971 Ödül verilmedi  
1972 Ödül verilmedi  
1973 Ödül verilmedi  
1974 Yılmaz Duru Namus Borcu
1975 Atilla Özdemiroğlu
Şanar Yurdatapan
Arkadaş
1976 Melih Kibar Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı
1977 Ödül verilmedi  
1978 Cahit Berkay Fıratın Cinleri
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 Nedim Otyam Derya Gülü
1982 Cahit Berkay Kırık Bir Aşk Hikayesi
1983 Yeni Türkü Derman
1984 Yalçın Tura Bir Yudum Sevgi
1985 Tarık Öcal Bir Avuç Cennet
1986 Atilla Özdemiroğlu Kurbağalar
Züğürt Ağa
1987 Atilla Özdemiroğlu Muhsin Bey
1988 Ödül verilmedi  
1989 Ödül verilmedi  
1990 Atilla Özdemiroğlu Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
1991 Cahit Berkay Gizli Yüz
1992 Münir Nurettin Beken Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri
1993 Can Hakgüder Ay Vakti
1994 Serdar Kalafatoğlu Bir Aşk Uğruna
1995 Mazlum Çimen Soğuk Geceler
1996 Yalçın Tura Sen De Gitme
1997 Pivio Aldo D. Scaltzi Hamam
1998 Uğur Dikmen Eski Fotoğraflar
1999 Tamer Çıray Salkım Hanımın Taneleri
2000 Cahit Berkay Melekler Evi
2001 Kardeş Türküler Vizontele
2002 Mazlum Çimen Martılar Açken
2003 Timur Selçuk Abdülhamit Düşerken
2004 Erkan Oğur Yazı Tura
2005 Tamer Çıray Gönül Yarası
2006 Gökçe Akçelik Takva
2007 Zülfü Livaneli Mutluluk
2008 Mazlum Çimen Nokta
2009 Mehmet Erdem - Özgür Akgül Deli Deli Olma
2010 Mircan Kar Beyaz

En İyi Kurgu

Yıl Kazanan Film
1989 İsmail Kalkan Film Bitti
Üçüncü Göz
1990 Mevlüt Koçak  
1991 Mevlüt Koçak Ateş Üstünde Yürümek
Gizli Yüz
1992 Andre Goultier Fikrimin İnce Gülü
1993 Şevket Uysal Amerikalı
1994 Serdar Karadeniz Yengeç Sepeti
1995 Ödül verilmedi  
1996 Mustafa Preşeva Tabutta Rövaşata
1997 Mevlüt Koçak Nihavend Mucize
Kuşatma Altında Aşk
1998 Nevzat Dişiaçık
Bülent Özdemir
Gemide
Karışık Pizza
1999 Mevlüt Koçak Salkım Hanımın Taneleri
2000 Mustafa Preşeva Filler ve Çimen
2001 Adnan Elial O Da Beni Seviyor
2002 Kemalettin Osmanlı Deli Yürek: Bumerang Cehennemi
2003 Hasan Bektaş
Mevlüt Koçak
Abdülhamit Düşerken
Karşılaşma
2004 Uğur Yücel
Valdis Oskardottir
Yazı Tura
2005 Nathalie LeGuay Korkuyorum Anne
2006 Ayhan Ergürsel İklimler
2007 Andrew Bird Yaşamın Kıyısında
2008 Mustafa Preşeva Vicdan
2009 Erkan Tekemen Bornova Bornova
2010 Aylin Zoi Tinel Gölgeler ve Suretler

En İyi Sanat Yönetmeni

Yıl Kazanan Film
2003 Mustafa Ziya Ülkenciler Abdülhamit Düşerken
2004 Esat Tekand Meleğin Düşüşü
2005 Mehtap Ün Kanıbelli Korkuyorum Anne
2006 Erol Taştan Takva
2007 Naz Erayda Mutluluk
2008 Türker İşçi Başka Semtin Çocukları
2009 Zeynep Koloğlu Usta
2010 Nihat Düşko Hayde Bre

En İyi Görüntü Yönetmeni

Yıl Kazanan Film
1964 Ali Uğur Acı Hayat
1965 Gani Turanlı Aşk ve Kin
1966 Mustafa Yılmaz Namusum İçin
1967 Ali Uğur Zalimler
1968 Gani Turanlı Ölüm Tarlası
1969 Ali Yaver Öksüz
1970 Kriton İlyadis Kınalı Yapıncak
1971 Cemgiz Tacer Ankara Ekspresi
1972 Cengiz Tacer Zulüm
1973 Melih Sertesen Dinmeyen Sızı
1974 Enver Burçkin Pir Sultan Abdal
1975 Kenan Ormanlar Endişe
1976 Gani Turanlı Ağrı Dağı Efsanesi
1977 Çetin Gürtop Baş Belası
1978 Çetin Tunca Selvi Boylum Al Yazmalım
1979 Ödül verilmedi  
1980 Ödül verilmedi  
1981 Salih Dikişçi Derya Gülü
1982 Salih Dikişçi Kırık Bir Aşk Hikayesi
1983 Orhan Oğuz Tomruk
1984 Selçuk Taylaner Kardeşim Benim
1985 Orhan Oğuz Dul Bir Kadın
1986 Aytekin Çakmakçı  
1987 Çetin Tunca Hayallerim, Aşkım ve Sen
1988 Salih Dikişçi Gece Yolculuğu
Dolunay
1989 Erdal Kahraman Uçurtmayı Vurmasınlar
1990 Ertunç Şenkay İkili Oyunlar
Büyük Yalnızlık
1991 Ertunç Şenkay Ateş Üstünde Yürümek
Seni Seviyorum Rosa
1992 Uğur İçbak Denize Hançer Düştü
1993 Vilko Filac Çıplak
1994 Uğur İçbak İz
1995 Jurgens Jurges
Ertunç Şenkay
Aşk Ölümden Soğuktur
Bir Kadının Anatomisi
1996 Tevfik Şenol
Yusuf Güven
Yaban
1997 Erdal Kahraman Kuşatma Altında Aşk
Nihavend Mucize
1998 Ertunç Şenkay Kaçıklık Diploması
1999 Ali Utku Üçüncü Sayfa
2000 Ali Utku Melekler Evi
2001 Ertunç Şenkay Şarkıcı
2002 Tevfik Şenol
Erdal Kahraman
Sarı Gümler
Deli Yürek: Bumerang Cehennemi
2003 Ali Utku Karşılaşma
2004 Eyüp Boz Meleğin Düşüşü
2005 Emre Erkmen İki Genç Kız
2006 Soykut Turan Takva
2007 Özgür Eken Yumurta
2008 Zekeriya Kurtuluş Vicdan
2009 Florent Herry Kosmos
2010 Ercan Özkan Saç
Gişe Memuru

En İyi Laboratuar

Yıl Kazanan Film
1993 Sinefekt Amerikalı
Ay Vakti
Çıplak
1994 Şafak Stüdyo Yengeç Sepeti
Gece, Melek ve Bizim Çocuklar
1995 Şafak Stüdyo  
1996 İmaj Sende Gitme
1997 Sinefekt
Şafak Stüdyo
Fono Film
 
1998 Sinefekt Karışık Pizza
1999 Fono Film Mayıs Sıkıntısı
2000 Ödül verilmedi  
2001 Fono Film Şarkıcı
2002 Fono Film Yeşil Işık
Uzak
2003 Sinefekt  
2004 Sinefekt Meleğin Düşüşü
2005 Fono Film O Şimdi Mahkum
2006 Sinefekt İklimler
Takva
2007 Şafak Stüdyo Sis ve Gece
2008 Fono Film Gökten Üç Elma Düştü
Vicdan

En İyi Makyaj ve Saç

Yıl Kazanan Film
2004 Sevinç Uçar Yazı Tura
2005 Fatma Kardeş Şengül
Ümit Talip Bulut
O Şimdi Mahkum
2006 Nimet İnkaya Takva
2007 Fatma Kardeş
S. İbrahim
Mutluluk
2008   Vicdan

En İyi Kostüm Tasarımı

Yıl Kazanan Film
2004 Özdem Atlı
Gülay Doğan
Yazı Tura
2005 Ayşe Pirinççioğlu Korkuyorum Anne
2006 Ayten Şenyurt Takva
2007 Naz Erayda Yumurta
2008 Zeynep Sırlıkaya Pazar-Bir Ticaret Masalı

En İyi Ses Tasarımı ve Miksaj

Yıl Kazanan Film
2005 Erol Adilce İki Genç Kız
2006 İsmail Karadaş İklimler
2007 Orçun Korluca Mutluluk
2008   Nokta

En İyi Ses Tasarım

Yıl Kazanan Film
2004 İsmail Karadaş Meleğin Düşüşü

En İyi Miksaj

Yıl Kazanan Film
2004 Burak Topalakçı Yazı Tura

En İyi Özel Efekt

Yıl Kazanan Film
2005 Murat Şengül
Ömer Boduroğlu
O Şimdi Mahkum
2006 Uğur Erbaş Cenneti Beklerken
2007 Ödül verilmedi
2008 Burak Balkan Üç Maymun

En İyi Film Şarkısı

Yıl Kazanan Film
2004 Mor ve Ötesi (Bir Derdim Var) Mustafa Hakkında Her Şey

En İyi Belgesel

Yıl Kazanan Yönetmen
1999    
2000    
2001    
2002    
2003    
2004    
2005    
2006 Gündelikçi Emel Çelebi
2009 Ziyaretçiler
5 Nolu Cezaevi
Melis Birder
Çayan Demirer

Jüri Özel Ödülü

En İyi Kısa Film

Yıl Kazanan Film
2009 Aksel Zeydan Göz Kısır Döngü

Jüri Özel Ödülü (Kısa Film)

Eleştirmenler Ödülü

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü

Yıl Film
2009 Kosmos

Behlül Dal Genç Yetenek Özel Ödülü

Yıl Kazanan Film
2009 Bahadır Karataş
Emre Şahin
Evrim Alataş
Tansu Biçer
Usta
40
Min Dît
Beş Şehir

Yaşam Boyu Onur Ödülleri

Yıl Kazanan
1984 Sezer Sezin
1985  
1986  
1987 Hakan Taştan
1988  
1989 Ertem Eğilmez
1990  
1991  
1992  
1993  
1994  
1995  
1996 Atıf Yılmaz
Hülya Koçyiğit
Tarık Akan
Türkan Şoray
1997 Müjde Ar
Fikret Hakan
Nejat Saydam
Yılmaz Duru
1998 Fatma Girik
Kemal Sunal
Memduh Ün
1999 Nedim Otyam
Göksel Arsoy
Hayati Hamzaoğlu
Cüneyt Arkın
Cahit Berkay
Osman Şahin
Şerif Gören
Türker İnanoğlu
2000 Ekrem Bora
Orhan Günşiray
Sümer Tilmaç
Filiz Akın
Zülfü Livaneli
Orhan Aksoy
Kadir İnanır
2001 Ediz Hun
Suna Pekuysal
Bülent Oran
Sırrı Gültekin
2002 Hulki Saner
İzzet Günay
Kartal Tibet
Selda Alkor
Kenan Kurt
2003 Kadri Yurdatap
Tunç Başaran
Çolpan İlhan
Muhterem Nur
Tanju Gürsu
Süleyman Turan
Rafet Şiriner
2004 Şener Şen
Hale Soygazi
2005 Nebahat Çehre
Efgan Efekan
Seyfi Havaeri
2006 Yusuf Sezgin
Aytaç Arman
2007 Yavuz Turgul
Halil Ergün
2008 Yılmaz Atadeniz

Yıldırım Önal Anı Ödülü

Yıl Kazanan
1999 Münir Özkul
2000 İsmet Ay
2001 Kerim Afşar
2002 Ahmet Mekin
2003 Eşref Kolçak
2004 Haluk Kurtoğlu
2005 Tuncer Necmioğlu
2006 Kartal Tibet
2007 Macide Tanır
2008 Müşfik Kenter

Festival Nişanı

Yıl Kazanan
2007 Hülya Koçyiğit
2008 Filiz Akın

Sinema Başarı Ödülü

Yıl Kazanan
2008 Hülya Avşar

Uluslararası Avrasya Film Festivali Ödülleri

En İyi Film

Yıl Kazanan Film
2005    
2006    
2007    
2008    
2009 Alexey German
Harutyun Khachatryan
Kağıttan Asker
Sınır
2010    

En İyi Yönetmen

Yıl Kazanan Film
2005    
2006    
2007    
2008    
2009 Georgi Ovashvilli Öteki Yaka
2010    

En İyi Kadın Oyuncu

Yıl Kazanan Film
2005    
2006    
2007    
2008    
2009 Hilda Peter Katalin Varga
2010    

En İyi Erkek Oyuncu

Yıl Kazanan Film
2005    
2006    
2007    
2008    
2009 Tedo Bekhauri Öteki Yaka
2010  





Bu sayfa hakkında yorum ekle:
İsminiz:
E-mail adresiniz:
Siteniz:
Mesajın:

 
  Bugün 182 ziyaretçikişi burdaydı!